-= www.Piatra-Neamt.net =-  Forum nemtean
Provideri de internet in Piatra-Neamt - Printable Version

+- -= www.Piatra-Neamt.net =- Forum nemtean (http://www.piatra-neamt.net/forum)
+-- Forum: Hobby (/forumdisplay.php?fid=60)
+--- Forum: IT&C (/forumdisplay.php?fid=95)
+---- Forum: Comunicatii & mobile (/forumdisplay.php?fid=99)
+---- Thread: Provideri de internet in Piatra-Neamt (/showthread.php?tid=57)

Pages: 1 2 3 4 5

Provideri de internet in Piatra-Neamt - kpac - 11-09-2007 12:46 PM

Ce provider de internet folositi si daca sunteti multumiti de el.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 12-09-2007 03:41 PM

RDS - foarte multumit de ei pentru ca de retea se ocupa cei de la machnet (telemach)

oferta se poate gasi aici : http://forum.machnet.ro/index.php/topic,244.0.html

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - clubbman - 03-10-2007 02:02 PM

rds singurul incovenient ca nu are hub propriu si nu se poate lua nik cu odc. daca ma contrazice cineva poate imi da si mie hub-ul ca eu unul nu il stiu.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 03-10-2007 06:18 PM

de ce in Romania totul se rezuma la odc ? :) exista o gramada de alte programe p2p
poti folosi hub-uri din Bucuresti avand aceeasi viteza locala, metro si extern nu conteaza de unde downloadezi, important sa fie banda de upload de acolo de unde downloadezi.
sincer la 400-500 de KBps/sec pe care ii am cel putin 75 % dintr-o zi pot descarca peste 20 de GB de informatii ceea ce e deajuns
si la upload stau mult mai bine decat clicknet 128 KBps fata de 54 KBps parca
Am mai avut discutia asta pe multe forumuri din Piatra Neamt.
Sunt multi care prefera Ambra pt ca are LAN, LAN care egal cu 0. Ca sa joci cs, warcraft si mai stiu ce jocuri online, nu`ti mai trebuie LAN (majoritatatea joaca in alte orase sau alte tari), ca sa iei ceva nou in materie de muzica, jocuri, filme nu cred ca se pune problema (pentru ca nimeni nu tine la share asa ceva) deci esti nevoit sa downloadezi tot de pe metro (alte orase din Romania) sau extern.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - kpac - 22-10-2007 06:16 PM

deci pana la urma RDS a luat reteaua machnet . sau exista amandoua separat in continuare ?

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - clubbman - 22-10-2007 07:51 PM

am rds si merge f bine. nu ma plang de nimic la net doar ca se ia tonul la telefon f repede si prinzi f greu sa faci un apel.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 09-11-2007 03:55 PM

@Kpac : RDS a luat doar reteaua machnet , au incercat cred sa cumpere cu totul, inclusiv Telemach dar nu au reusit. Cei de la RDS nu au venit cu angajati noi ci au ramas cei care lucrau la machnet, ceea ce e foarte bine pentru ca oamenii se tin de treaba si sunt seriosi.

@clubbman : legat de telefonie : atat timp cat e gratis nu poti sa te plangi + ca ai si minute gratuite destule .

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 09-11-2007 07:39 PM

eu am avut ambra si imi facea probleme cand era full serveru.ambra e din oras.rds e toata tara.si eu zic ca ambra ar fi mai rentabil.eu treageam cu 200-300 de kb dupamiaza.o dimineatza la ora 7 am tras 20 de sec cu 10 mb pe sec.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - kpac - 13-11-2007 11:14 AM

da . si eu am avut ambra 4 ani . nu stiti exista fiber link in piatra ? asta e net misto . la oradea rupe fiber linku

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 13-11-2007 01:43 PM

"In Piatra Neamt FTTB trebuie sa faca Telemach. RDS au destule orase unde au si retea de cablu in care sa faca FTTB. Nu vor intra in Piatra Neamt peste Telemach atat timp cat suntem firme partenere.
In rest estimare de 1-3 ani este foarte evaziva dar realista si mai ales "precisa"."
sursa : http://forum.machnet.ro

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 13-11-2007 08:29 PM

nu este fiberlink da o sa vina am auzit ;)

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 13-11-2007 08:32 PM

in piatra este aurora net am auzit care nui prea cunoscut.au sediu pe petru rares pe acolo.costa putin dar face probleme .

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 13-11-2007 09:08 PM

shoseta ne lasi cu aurora net si nu mai stiu eu ce retele de cartier :)
suntem in 2007 totusi

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 16-11-2007 10:46 PM

nu e pe cartier.dar oricum ai dreptate nu stau eu cu net de 200 de mii nelimitat :D 2007 fratilor :D

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 20-11-2007 02:39 PM

shoseta Wrote:nu e pe cartier.dar oricum ai dreptate nu stau eu cu net de 200 de mii nelimitat :D 2007 fratilor :D

haha sunt abonat la aurora si merge foarte bine.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 20-11-2007 08:03 PM

max , eu am un prieten care sta pe str.ana ipatescu ( in spate la unic ;) ) si vrea sa se taie de la ei.dupa 2 luni numa fitze ii face.nu poate sta pe mess mai mult de juma de ora cade netu.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 23-11-2007 05:37 AM

shoseta Wrote:max , eu am un prieten care sta pe str.ana ipatescu ( in spate la unic ;) ) si vrea sa se taie de la ei.dupa 2 luni numa fitze ii face.nu poate sta pe mess mai mult de juma de ora cade netu.

sigur nu e de la aurora problema.mie mi-a cazut rar de tot.depinde si de reteaua de curent.de la aurora nu are ce problema sa fie.il sun pe florin si noaptea daca-mi cade :))) uite rezultatul testului de pe http://www.vitezamea.ro .ce am de la aurora net.si n-am nici un reprosh .prietenul tau poate sta pe huburi poate e floodat.n-am idee.oricum sunt sigur ca nu tine de aurora problema de la el.

Largimea de banda de care dispui acum este de 3.74 Mbps
insemnand ca poti descarca cu 479.24 KB/sec. de pe acest server.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - kpac - 23-11-2007 04:52 PM

incet cred ca o sa dispara provideri astia mici . cand nu o sa isi mai permita sasi intinda cablurile pe stalpi si printre blocuri . ca asrata orasele ca o panza de paianjen :))

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 24-11-2007 09:10 AM

kpac Wrote:incet cred ca o sa dispara provideri astia mici . cand nu o sa isi mai permita sasi intinda cablurile pe stalpi si printre blocuri . ca asrata orasele ca o panza de paianjen :))

astia mici vor fi cumparati de astia mari.dar de disparut nu dispar.si astia mari au ei cabluri ingropate? am in pod cablul de la telemach o sa-l tai intr-o buna zi :))))))) mie-mi convine.sa fie cabluri peste cabluri.sa fie concurenta .nu cum e la telefonia mobila cativa care fac ei preturile.macar intertenu sa fie lasat mai liber

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 24-11-2007 11:40 AM

max ti se pare ca is destul de mari preturile la internet in 2007 ?
mie sincer nu
acum 7 ani plateam cateva sute de mii pentru cativa KB/sec .garantat 4 .maxim 8 sau 10 .
acum 2 ani plateam la machnet pentru linie de 128 Kbps garantata peste 1 mil
acum platesc 450 mii pentru o banda maxima de 4 Mbps si telefonie cu minute gratuite
e un zic ca e un progres foarte mare

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - celeron - 24-11-2007 03:52 PM

in romania internetul a devenit distractie ieftina.am vazut intr-o statistica care zicea ca 50 % din romani au internet.toti au.si in legatura cu preturile sunt de acord cu arnold.internetul sa ieftinit pentru ca multi si-au pus iar profitul e accelasi sau chiar mai mare.9 din zece au net

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 27-11-2007 09:53 AM

DJArnold Wrote:max ti se pare ca is destul de mari preturile la internet in 2007 ?
mie sincer nu
acum 7 ani plateam cateva sute de mii pentru cativa KB/sec .garantat 4 .maxim 8 sau 10 .
acum platesc 450 mii pentru o banda maxima de 4 Mbps si telefonie cu minute gratuite

daca-ti spun ca in canada internetul e gratis ma crezi ? cam asa sta treaba cu internetul.mai avem mult pana departe!

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 27-11-2007 10:01 AM

DJArnold Wrote:max ti se pare ca is destul de mari preturile la internet in 2007 ?
mie sincer nu

banda de 4 mb nu inseamna ca faci download cu 4 mb.de fapt nu prea stii tu ce internet iti dau ei.are romtelecom o oferta zic ei internet de banda larga.ei .asta e in reclama.in realitate cand vine nenea sa-ti puna internet.iti da "cadou" un modem care-ti reduce internetul la 128 kbps.
nu tot ce scrie in oferta este si adevarat.opc-ul ar trebui sa se autosesizeze.si fiind vorba de asa companie mare.ar trebui si amenzi pe masura.

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 27-11-2007 10:02 AM

Nu trecem oceanul .vorbim de Europa
Mergi in Elvetia si vezi cat costa internetul in 2007 si ce viteze ai (Elvetia are in acest an cea mai mica rata de somaj din toate timpurile). Majoritatea conexunilor is wirless sau adsl si iti ofera viteze de maxim 2-3 Mbps la download si 500 Kbps sau 1 Mbps upload la un pret ce depaseste 50-100 CHF. Cam aceleasi situatii sunt si in Danemarca, Suedia, Norvegia si tu vrei internet gratis in Romania ! Wake Up !
Probabil esti elev, ai alocatie si nu-ti ajung banii .e normal sa nu-ti convina pretul, dar atunci cand esti angajat crede-ma ca 250 mii (10 CHF) pentru 1 abonament de 2 Mbps download si 1 Mbps upload + telefonie cu minute gratuite nu e deloc mult

P.S. CHF = Confoederatio Helvetica franc (franc elvetian) = 2,1947 Ron

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 27-11-2007 09:35 PM

DJArnold Wrote:Nu trecem oceanul .vorbim de Europa
Mergi in Elvetia si vezi cat costa internetul in 2007 si ce viteze ai (Elvetia are in acest an cea mai mica rata de somaj din toate timpurile). Majoritatea conexunilor is wirless sau adsl si iti ofera viteze de maxim 2-3 Mbps la download si 500 Kbps sau 1 Mbps upload la un pret ce depaseste 50-100 CHF. Cam aceleasi situatii sunt si in Danemarca, Suedia, Norvegia si tu vrei internet gratis in Romania ! Wake Up !
Probabil esti elev, ai alocatie si nu-ti ajung banii .e normal sa nu-ti convina pretul, dar atunci cand esti angajat crede-ma ca 250 mii (10 CHF) pentru 1 abonament de 2 Mbps download si 1 Mbps upload + telefonie cu minute gratuite nu e deloc mult

2mb download de pe net ?probabil visezi.nu sunt elev.am terminat si prima facultate.wake up tu ////////////////ca nu stii ce viteza reala ai.
te joci cu cifrele.si mai e si forum.vede lumea.
una e viteza reala alta e ceea ce ti se spune ca ai.
am 10mb download viteza in retea.dar nu pe internet.
si wireless e altceva.eu vbsc de internetul.prin cablu magistrala fibra

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 27-11-2007 09:41 PM

DJArnold Wrote:Nu trecem oceanul .vorbim de Europa

fa un test la http://www.vitezamea.ro si pune pe forum rezultatul
si zi-ne cat te costa abonamentul .ce fel de abonament e .si rezultatul testului

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 27-11-2007 11:55 PM

Nu cred ca ti-ai dori sa fac un test .

P.S. sunt in Bucuresti acum si am conexiune de 100 Mbps metropolitan

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 28-11-2007 02:42 AM

DJArnold Wrote:Nu cred ca ti-ai dori sa fac un test .

P.S. sunt in Bucuresti acum si am conexiune de 100 Mbps metropolitan

o sa am si eu din februarie 100 mb in retea.da nu punem reteaua.zi-i netul.download real de pe net cat ai.nu de pe torrentele care sunt in Bucuresti.va testul.da-ne rezultatul.si la ce firma esti abonat?
noi vorbim de Piatra Neamt corect?

sunt tare curios sa stiu ce firma.da 2mb viteza de download .
iti spun eu ca nu stii ce net ai ;)

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - DJArnold - 28-11-2007 10:04 AM

max tu stii care e diferenta intre Mbps si MBps ? sau intre Kbps si KBps ?
Megabitul pe secundă (Mbps) este o unitate de măsură a vitezei de transfer de date. Este echivalentul a 1.000.000 bps (biţi pe secundă). Nu trebuie confundat cu Megaoctet (Megabyte) pe secundă (MBps), echivalent a 8 Megabiţi pe secundă. Astfel:
1 MBps = 8 Mbps

Kilobitul pe secundă (kbps) este o unitate de măsură a vitezei de transfer de date. Este echivalentul a 1.000 bps (biţi pe secundă). Nu trebuie confundat cu Kilooctet (Kilobyte) pe secundă (kBps), echivalent a 8 Kilobiţi pe secundă. Astfel:
1 kBps = 8 kbps

Metropolitan nu e aceeasi chestie cu reteaua :in bucuresti eu am metropolitan cu toata Romania peering cu toti providerii.
In Piatra Neamt am abonament de 4 Mbps si downloadez de pe un torrent extern cu maxim 500 KBps si platesc 45 ron in care am inclusa si telefonia cu minute gratuite.
http://www.rdslink.ro
http://www.clicknet.ro
http://www.upc.ro
Cred ca stii ca doar firmele astea vor ramane in curand.restu vor disparea

Deci atunci cand ti-am zis 2 Mbps adica este o viteza de download de 256 KBps dar cum zici tu eu habar nu am ce net am acasa nici aici in Bucuresti ca na am de 2 saptamani net si mai tre sa invat. Cate vrei sa stiu la 15 ani ?

P.S. : am atasat doua poze poate te mai lamuresti si tu putin

RE: Provideri de internet in Piatra-Neamt - max - 28-11-2007 11:41 AM

DJArnold Wrote:max tu stii care e diferenta intre Mbps si MBps ? sau intre Kbps si KBps ?
Megabitul pe secundă (Mbps) este o unitate de măsură a vitezei de transfer de date. Este echivalentul a 1.000.000 bps (biţi pe secundă). Nu trebuie confundat cu Megaoctet (Megabyte) pe secundă (MBps), echivalent a 8 Megabiţi pe secundă. Astfel:
1 MBps = 8 Mbps

Kilobitul pe secundă (kbps) este o unitate de măsură a vitezei de transfer de date. Este echivalentul a 1.000 bps (biţi pe secundă). Nu trebuie confundat cu Kilooctet (Kilobyte) pe secundă (kBps), echivalent a 8 Kilobiţi pe secundă. Astfel:
1 kBps = 8 kbps

Metropolitan nu e aceeasi chestie cu reteaua :in bucuresti eu am metropolitan cu toata Romania peering cu toti providerii.
In Piatra Neamt am abonament de 4 Mbps si downloadez de pe un torrent extern cu maxim 500 KBps si platesc 45 ron in care am inclusa si telefonia cu minute gratuite.
http://www.rdslink.ro
http://www.clicknet.ro
http://www.upc.ro
Cred ca stii ca doar firmele astea vor ramane in curand.restu vor disparea

Deci atunci cand ti-am zis 2 Mbps adica este o viteza de download de 256 KBps dar cum zici tu eu habar nu am ce net am acasa nici aici in Bucuresti ca na am de 2 saptamani net si mai tre sa invat. Cate vrei sa stiu la 15 ani ?

P.S. : am atasat doua poze poate te mai lamuresti si tu putin

stai asea.ca ma dai la intor.ai zis ca platesti 25 ron pe luna pentru abonamentul asta.pai ai viteza de 256KBps si platesti 45 ron/luna.parca altfel suna.decat ai scris putin mai sus.

iar testul cu torrentul e facut pentru abonamentul din Bucuresti si nu pentru cel din Piatra Neamt.noi vorbim de Piatra Neamt.pentru ca e forumul orasului.ce se intampla la altii.e cu titlu orientativ.pai din Bucuresti iei de pe torente si cu 10 mb nu si din piatra .

si de ce sa dispara celelalte firme de net?si de unde stii tu ?