-= www.Piatra-Neamt.net =-  Forum nemtean
Piatra Neamt mall - Printable Version

+- -= www.Piatra-Neamt.net =- Forum nemtean (http://www.piatra-neamt.net/forum)
+-- Forum: Diverse (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Forum: Comert local (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- Thread: Piatra Neamt mall (/showthread.php?tid=27)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

RE: Piatra Neamt mall - antonia - 15-01-2009 06:57 PM

pana la a investi intr-un mall, piatra neamt trebuie sa aiba bani ! oameni care castiga bine si au pofta sa faca shopping.uita-te la fetele oamenilor pe strada.eu numai disperare vad.avem o economie superba care lipseste cu desavarsire, cred ca asta-i problema.si primaria putea investi , daca tot voia neaparat, in ceva care sa creeze locuri de munca si salarii bune ! nu 200 de oameni angajati pe un pic peste salariul minim.sau mai bine facea ce face orice administratie locala : rezolva problemele comunitatii !

- ionutz - 15-01-2009 07:38 PM

(15-01-2009 06:57 PM)antonia Wrote:  pana la a investi intr-un mall, piatra neamt trebuie sa aiba bani ! oameni care castiga bine si au pofta sa faca shopping.uita-te la fetele oamenilor pe strada.eu numai disperare vad.avem o economie superba care lipseste cu desavarsire, cred ca asta-i problema.si primaria putea investi , daca tot voia neaparat, in ceva care sa creeze locuri de munca si salarii bune ! nu 200 de oameni angajati pe un pic peste salariul minim.sau mai bine facea ce face orice administratie locala : rezolva problemele comunitatii !

Eu chestia asta am zis-o de cateva ori(nu pe forumul asta) si de fiecare data mi-am luat injuraturi si am fost acuzat ca as fi contra lui Stefan. Chiar daca traiesc in Bucuresti de ceva ani asta nu inseamna ca am uitat de unde am plecat, am trait 18 ani in Piatra Neamt si acum merg an de an acasa. Ideea e ca vad cum functioneaza lucrurile aici, si cat de multe mall-uri s-au construit si inca se construiesc si toate sunt mai tot timpul pline iar asta face ca tot mai multe firme prestigioase sa vina in Romania si sa-si deschida reprezentante.

- ionutz_fii - 15-01-2009 11:20 PM

(15-01-2009 06:57 PM)antonia Wrote:  pana la a investi intr-un mall, piatra neamt trebuie sa aiba bani ! oameni care castiga bine si au pofta sa faca shopping.uita-te la fetele oamenilor pe strada.eu numai disperare vad.avem o economie superba care lipseste cu desavarsire, cred ca asta-i problema.si primaria putea investi , daca tot voia neaparat, in ceva care sa creeze locuri de munca si salarii bune ! nu 200 de oameni angajati pe un pic peste salariul minim.sau mai bine facea ce face orice administratie locala : rezolva problemele comunitatii !

trebuie atrasi investitori in orice domeniu in care se poate dezvolta orasul .
o alta MARE greseala, a tuturor administratiilor trecute, a fost problema platformei de la savinesti. trebuiau sa se implice mai mult.
s-a inchis. nah, s-a intamplat! dar de ce nu se cauta sa se faca un parc industrial, s-ar face multe locuri de munca.
din turism nu o sa traiasca decat 1/3 dintre pietreni.
restul ce o sa faca? si transformarea in oras turistic dureaza foarte mult! pana atunci ce se face? aia nu, aia nu? nu cred ca banii trebuiau bagati in ''mall-ul'' de la piata, ci, cum bine zice clubman, infrastructura trebuie realizata!
si neaparat atragerea de investitori! ''mall-ul'' este o afacere nereusita de care orasul nu avea nevoie! este nevoie de investitii reusite, ca uite asa se duc banii aiurea!

P:S: un mal ca iulius din sv. creeaza peste 2000 de locuri de munca!
zi-mi cum ar putea pietrenii sa castige bani, locuri de munca etc.? cum? sa se mute in bucuresti? nu , mersi, prefer sa ma lupt aici, in orasul meu, in care m-am nascut, am crescut si vreau sa-mi fac un viitor

RE: Piatra Neamt mall - DJArnold - 16-01-2009 03:59 AM

pentru ionutz din Bucuresti : niciodata nu poti compara Bucurestiu cu Piatra-Neamt : acolo se pot construi 20 de mall-uri ca tot vor fi pline.
oricum galleria mall daca nu va avea ceva magazine "interesante" va fi aceesi chestie cu forum center : atunci pe cine o sa mai dati vina ? primarie ?

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 16-01-2009 10:15 AM

(16-01-2009 03:59 AM)DJArnold Wrote:  pentru ionutz din Bucuresti : niciodata nu poti compara Bucurestiu cu Piatra-Neamt : acolo se pot construi 20 de mall-uri ca tot vor fi pline.
oricum galleria mall daca nu va avea ceva magazine "interesante" va fi aceesi chestie cu forum center : atunci pe cine o sa mai dati vina ? primarie ?

---------
pe aia cel putin ii cred
e investitie particulara, banii lor, nu se baga nimeni
dincoace sunt banii tuturor pietrenilor, deci putem avea ceva,ceva pretentii
si nu cred ca vrea cineva 20 de mall-uri, ci unul, de marimea si importanta iulius de la suceava
ar fi arhi-suficient!

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 16-01-2009 10:16 PM

am inteles ca ra fi cineva care ar vrea sa construiasca un mall si in acelasi timp schimbarea administratorului acestui mall.
mai multe nu cunosc

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 17-01-2009 09:38 AM

nu cred ca va schimba administratorul in asa scurt timp.

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 17-01-2009 11:11 AM

(17-01-2009 09:38 AM)clubbman Wrote:  nu cred ca va schimba administratorul in asa scurt timp.

nu bag mana in foc pt. tot ceea ce aud

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 17-01-2009 07:38 PM

am fost azi in mall si e plin de reduceri acum e momentul cumparaturilor.

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 18-01-2009 01:57 AM

ceva cumparatori sau tot ca pana acum?
fum de tigara mai este?

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 18-01-2009 10:01 AM

fum nu era ca am si stat la o bere s-a curatat si acvariul dar au mai ramas putin pestisori. ceva oameni erau mai ales la cafenele dar si ceva cumparatori e sezonul reducerilor la articolelel de iarna.

Yaya reduceri - milionaru - 19-01-2009 05:18 PM

De PANA LA 50%
a se traduce 5- max 10 % , ca asa-s reducerile la romani.

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 23-01-2009 11:23 AM

Mall-ul Forum vrea sa dea mai puţini bani la Primărie
adica 70.000 euro, nu 100.000 !
mai multe in realitateamedia.ro

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 24-01-2009 10:02 AM

Mar SRL avertizează că Mall-ul ar fi foarte greu de închiriat datorită "neajunsurilor generate de calitatea construcţiei, condiţiile oferite, nefinalizarea amenajării parcării, lipsa iluminării acesteia cât şi numărul redus al locurilor de parcare. Datorită acestei situaţii, corelate cu lipsa căldurii de la parter şi parţial pe etajul I, nefuncţionarea lifturilor, precum şi a bugetului de marketing şi publicitate redus, situaţia actuală a acestui centru comercial este una îngrijorătoare", se precizează în memoriul administratorului proiectului Forum Center.

sursa : realitatea media

RE: Piatra Neamt mall - GENERAL07 - 24-01-2009 04:25 PM

trebuie sa termine repede supermarketul. asta ar aduce mai multa lume in zona. iar locuri de parcare sunt destule dar nimeni nu are chef sa se duca pana in parcarea din fata pietei

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 24-01-2009 05:16 PM

nu se mai face supermarket
cel putin asa a spus ''vicele'' dragos chitic

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 27-01-2009 01:58 PM

Primăria caută soluţii pentru ieşirea din criză: Un alt administrator pentru Mall-ul Forum Center?
Mall-ul Forum Center va continua să funcţioneze în Piatra Neamţ. Criza nu a fost depăşită, problemele tehnice nu au fost rezolvate dar s-au făcut primii paşi. Ieri, reprezentanţii societăţii Mar SRL Iaşi, administratorul Forum Center, a avut o întrevedere cu conducerea Primăriei pietrene, obţinând certitudinea că există preocuparea administraţiei locale pentru soarta acestei investiţii. O hotărâre decisivă se va lua zilele următoare şi ea ar putea fi chiar schimbarea administratorului şi organizarea unei noi licitaţii pentru preluarea afacerii, după cum ne-a declarat viceprimarul Dragoş Chitic.

mai multe pe realitateamedia.ro

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 29-01-2009 12:31 AM

Investitie de mantuiala din bani publici, administrata de Tepoi
Cladirea este administrata de Razvan Lucian Tepoi, sotul Magdei Tepoi, emisarul european condamnat la sfarsitul anului trecut pentru deturnare de fonduri europene.
sursa : http://www.romanialibera.ro/a144839/investitie-de-mantuiala-din-bani-publici-administrata-de-tepoi.html

NU SUNT un fan al lui Mihael Balint, ci chiar dimpotriva.

- ionutz - 29-01-2009 12:41 PM

Daca il cheama Ţepoi, atunci e clar, are un nume predestinat. Sincer nu as lasa spre administrare o investitie in valoare de 6 mil de euro unui individ cu numele Ţepoi :))

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 14-02-2009 10:48 AM

Primăria a renuntat la Tepoi
• Consiliul Local Piatra Neamt a aprobat rezilierea contractului cu firma Mar SRL din Iasi, care administra mall-ul • motivul a fost neîndeplinirea obligatiilor contractuale de către administrator • acesta a cerut luna trecută reducerea taxei pe care o dădea municipalitătii de la 100.000 de euro la 70.000 de euro • noul administrator al mall-ului va fi firma Urban •

sursa : monitorul de neamt

RE: Piatra Neamt mall - kpac - 14-02-2009 11:02 AM

Foarte bine. daca tot a fost investitia primariei, era si normal sa il administreze tot o firma a consiliului local

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 16-02-2009 08:16 PM

poate asa scad chiriile si implicit si preturile din mall.

RE: Piatra Neamt mall - kpac - 16-02-2009 11:14 PM

poate cu noul administrator se baga si caldura la parter sau sa se mai retuseze putin lucrarea prin interior :P

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 17-02-2009 10:37 AM

de cate ori am fost pe acolo, cam sufla vantul.
crasmele erau goale, vanzatorii completau rebusuri

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 17-02-2009 10:45 AM

seara e mai animat mai ales la taboo

RE: Piatra Neamt mall - ciki_cean - 10-03-2009 12:21 PM

http://ziarulceahlaul.ro/local05.php

ce a zis primaria daca tot duc lipsa masiva de clienti , poate ii combina pe astia care vor sa-si faca pasapoarte sa mai cumpere cate ceva. :D

RE: Piatra Neamt mall - ionutz_fii - 10-03-2009 12:57 PM

numai de astea n-am mai auzit eu sa fie prin lume
penibil, dupa parerea mea (poate cu timpul am sa mi-o schimb)

RE: Piatra Neamt mall - clubbman - 10-03-2009 06:08 PM

cred ca vor sa impulsioneze putin vanzarile de pe acolo aducand oameni mai multi si care pot deveni si clienti ale anumitor magazine de pe acolo.

RE: Piatra Neamt mall - ionutz - 10-03-2009 10:19 PM

(10-03-2009 12:21 PM)ciki_cean Wrote:  http://ziarulceahlaul.ro/local05.php

ce a zis primaria daca tot duc lipsa masiva de clienti , poate ii combina pe astia care vor sa-si faca pasapoarte sa mai cumpere cate ceva. :D

asta e chiar tare :lol:

RE: Piatra Neamt mall - kpac - 10-03-2009 11:12 PM

chiar ca e penibila treaba . acum se muta toata zona rurala la "mall" . sa faca si o braserie langa pasapoarte :lol: