-= www.Piatra-Neamt.net =-  Forum nemtean
Stiri diverse - Printable Version

+- -= www.Piatra-Neamt.net =- Forum nemtean (http://www.piatra-neamt.net/forum)
+-- Forum: Diverse (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Forum: Stiri (/forumdisplay.php?fid=45)
+--- Thread: Stiri diverse (/showthread.php?tid=252)

Pages: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

RE: Stiri diverse - ciki_cean - 15-04-2010 08:34 PM

daca e sa puna tasnitori sa puna cu benzina , ca e jale ce scoruri are acum , ******* ******!

RE: Stiri diverse - kpac - 15-04-2010 11:19 PM

(15-04-2010 01:41 PM)Dj Octav Wrote:  Era si timpul http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Panoramic_se_transforma_in_cinematograf_3D_0_244175794.html

treaba-i buna. o sa ne putem merge si noi la cinematograf Punk

RE: Stiri diverse - ciki_cean - 16-04-2010 12:00 AM

deci reclama de OSCAR + GRAMMY + PULITZER

http://www.paginademedia.ro/2010/03/reclame-din-epoca-de-piatra-boier-costache-si-talharii-muntilor-intr-un-spot-senzational-pe-otv/

deci am ras ... huh

deci ce mecle au aia!!!

RE: Stiri diverse - Menumorut - 01-05-2010 08:39 AM

Maniacul cu toporul, protejat de... lege
invocînd protectia datelor cu carecter personal, politistii refuză să pună la dispozitia presei fotografia psihopatului care a măcelărit două femei cu toporul pe Cîrloman
Desi îi cunosc identitatea si stiu ce pericol reprezintă, politistii refuză ajutorul presei în cazul psihopatului care a măcelărit două femei din Piatra Neamt, care se aflau la cules de urzici pe dealul Cîrloman. Monitorul si-a oferit disponibilitatea de a publica fotografia individului, însă s-a lovit de refuzul politistilor. Mediatizarea acestui caz, dar si publicarea fotografiei, este mai mult decît benefică, demersul jurnalistic putînd duce la identificarea rapidă a agresorului înainte ca acesta să comită o altă faptă. Cum nu se stie unde se află psihopatul (n.n. - acesta se poate plimba nestingherit printre noi), publicarea fotografiei ar fi fost o măsură de prevenire pentru toti locuitorii judetului. Nici unul dintre aceste argumente nu i-a putut îndupleca pe mai marii Politiei Neamt să pună la dispozitia presei fotografia psihopatului. Răspunsul oferit de Biroul de Presă al IJP Neamt este năucitor. Că asa spune legea. „Conform legii privind protectia datelor cu caracter personal nu putem să oferim spre publicare fotografia suspectului. Si nici nu este momentul potrivit“, a precizat purtătorul de cuvînt al Politiei Neamt.
În ceea ce priveste informatiile privind mersul anchetei, acestea sînt la fel de sărace, răspunsul primit din partea politistilor fiind acelasi: „se fac cercetări“. Din informatii neoficiale am aflat că o echipă de politisti s-a deplasat ieri la domiciliul suspectului, din satul Tolici, comuna Petricani, însă acesta nu a fost găsit. De altfel, individul a dispărut fără urmă, nimeni neavînd nici măcar cea mai vagă idee despre locul în care s-ar putea afla. Cum suspectul nu a fost dat în urmărire, înseamnă că anchetatorii nici nu pot să solicite instantei să-i asculte telefonul, fapt ce ar duce la localizarea lui. În aceste conditii, rămîne doar speranta că politistii o să-l prindă pe psihopat, înainte ca acesta să comită o altă grozăvie.

Monitorul de Neamt

RE: Stiri diverse - Menumorut - 01-05-2010 03:54 PM

Eu vreau sa-i ajut pe domnii din Politie, pe aceia dintre ei care au cat de cat constiinta ca trebuie sa faca maxim pentru a ne proteja, cu o varianta:
-Sa "transpire" in presa pur si simplu informatia despre identitatea macelarului de oameni.
Asa cum o fac dumnealor,atunci cand au interes.
De exemplu asa cum au furnizat "pe surse" informatii din dosarul Voicu si in atatea alte cazuri in care si-a varat coada politicul.
Acum au ocazia sa ne arate daca profesiunea lor are de-a face cu protejarea cetateanului ,a noastra, a celor care iesim in weekend-uri pe dealuri de exemplu.

RE: Stiri diverse - ciki_cean - 04-05-2010 12:11 PM

There is a GOD http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Psihopatul-urzici-inecat-Batca-Doamnei_0_254975025.html

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 22-05-2010 10:50 AM

http://www.kamikazeonline.ro/2010/05/afacerile-odraslelor-lui-pinalti-cu-statul-faza-pe-offshore-si-cea-pe-comuna/comment-page-1/#comment-2598
cred ca este si foarte multa mancatorie de cacao!!!!

RE: Stiri diverse - Menumorut - 29-05-2010 05:42 PM

"Ziua Internaţională a Copilului va fi sărbătorită şi în acest an la Piatra Neamţ, în Ştrandul Municipal. Cei mici sînt aşteptaţi duminică, 30 mai, în zona patinoarului artificial, unde municipalitatea pietreană - în parteneriat cu Asociaţia Naţională a Psihologilor de Familie din România, Asociaţia "Aquila", IPJ Neamţ, Direcţia Judeţeană pentru Tineret, Camera de Comerţ şi Industrie Neamţ - va organiza o serie de activităţi dedicate acestei sărbători.
E vorba despre cea de-a cincea ediţie a Festivalului "Voci de copil", la care sînt invitaţi să participe toţi copiii talentaţi din oraş, cei mici avînd ocazia să urce pe scenă şi să-şi demonstreze calităţile de artişti. De asemenea, vor fi organizate diverse întreceri, care vor include desene pe asfalt sau pe hîrtie, precum şi numeroase competiţii sportive. Cei mici se vor putea bucura de jocurile gonflabile puse la dispoziţie de societatea Perla Invest, dar şi de o reprezentanţie a cîinilor poliţişti organizată de IPJ Neamţ. La final, toţi participanţii vor primi cadouri.
Copiii de pot înscrie la concursuri între 10.00 şi 10.30, după care se va da startul competiţiilor sportiv-distractive organizate de Palatul Copiilor. De la ora 11.00 pînă la 11.30 se va desfăşura întrecerea de desene pe asfalt, organizată de ANPF Neamţ, urmată de concursul de desene pe hîrtie (între orele 11-12), organizat de Asociaţia Aquila". La ora 12 începe Festivalul de muzică "Voci de copil", la 11-30 se va da startul reprezentanţiei de dresaj canin, urmată (de la 12.45) de un concurs pe teme rutiere organizat tot de IPJ Neamţ. Totul va ţine pînă la ora 15.30."
Liliana MIHĂILĂ-Ceahlaul
"Crosul olimpic, competiţie pentru toţi iubitorii de mişcare, va avea loc duminică, 30 mai. Traseul este cel obişnuit, doar punctele de plecare şi sosire au fost schimbate. Startul se va da de la Turnul lui Ştefan cel Mare, iar cursa se va încheia la stadionul Municipal, în dreptul intrării oficiale. Înscrierile se fac duminică dimineaţă, de la ora 9 şi pînă aproape de ora startului, 10. Concurenţii vor pleca în acelaşi timp şi vor alerga pe acelaşi traseu, dar premierea se va face pe şapte categorii de vîrstă (8-10 ani, 11-15 ani, 16-20 ani, 21-30 ani, 31-40 ani, 41-60 ani, peste 60 ani), fete şi băieţi.
Ca şi la ediţiile trecute, Crosul olimpic va fi precedat de o competiţie specială, pentru persoanele cu dizabilităţi. De asemenea, va fi citit mesajul Comitetului Olimpic Internaţional. În 2009, acesta a fost transmis participanţilor de cvintupla campioană olimpică, Elisabeta Lipă. Mîine, îi va da citire Răzvan Andrei, medaliat cu bronz la Campionatele Universitare de atletism, în 2010."
Mihaela DRĂGOI-Ceahlaul

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 02-06-2010 08:41 PM

,,Afacerile'' primariei : http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Neamt-_Primaria_isi_acopera_gafele_cu_credite_0_272973056.html

RE: Stiri diverse - Dj Octav - 08-06-2010 10:40 PM

Ce poate fi pe lacul de la bicaz.

http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Mare_de_PET-uri_pe_Lacul_Bicaz_5_268223182.html#

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 08-06-2010 11:41 PM

se lucreaza aproape in fiecare zi la curatarea apei, dar de pomana! nu numai cei din neamt fac mizerii, ci si cei din suceava (cam 40% din gunoi). pe aia nu-i doare capul!

RE: Stiri diverse - clubbman - 16-06-2010 10:57 AM

Sîmbătă, se redeschide Staţiunea Neguleşti!

http://ziarulceahlaul.ro/local01.php

RE: Stiri diverse - ciki_cean - 24-06-2010 08:33 PM

stie careva programul targului lui peste prajit de la Mall primariei? ala de incaltaminte & shit !

a ,si sa nu uit: au dat astia drumu de azi la toate 4 ecluzele la barajul Bicaz asa ca stati departe de malurile Bistritei!

RE: Stiri diverse - Andrei_nt92 - 24-06-2010 08:49 PM

http://observator.antena1.ro/social/Deversari-controlate-la-barajul-Bicaz_13752.html <- si niste imagini de la baraj

RE: Stiri diverse - Moonlight - 17-07-2010 03:50 PM

Pun şi eu ceva care mă sâcâie pe mine:
http://www.realitateamedia.ro/stiri-neamt/administratie/14996/criza-apei-calde-continua-.html

S-ar putea să fiu ultimul om dintre voi care n-are centrală ori boiler. Aşa că asta^ mă scoate din sărite crunt. Şi aşa aveam apă caldă o singură zi pe săptămână, acum n-o mai am nici pe aia.

RE: Stiri diverse - Andrei_nt92 - 11-08-2010 11:26 AM

Piatra Neamţ: Repetiţii pentru un exerciţiu de alarmare publică

În perioada 11 - 23 august, Serviciul Voluntari pentru Situaţii de Urgenţă din cadrul Primăriei Piatra Neamţ va efectua o verificare a sirenelor electrice din oraş.

Semnalele vor avea durata maximă de 30 de secunde, iar verificarea se face în scopul bunei desfăşurări a unui exerciţiu de alarmare publică programat în luna octombrie a acestui an.

„Mulţumim pe această cale locuitorilor oraşului pentru înţelegere şi îi informăm că este vorba doar de o simplă verificare. La auzul semnalelor nu trebuie să se impacienteze, putându-şi continua activitatea în mod normal", au transmis reprezentanţii Serviciul de Comunicare din cadrul primăriei.

adevarul.ro

RE: Stiri diverse - Andrei_nt92 - 20-09-2010 08:50 PM

Piatra Neamţ, oraşul fără infractori

Urbea este plasată de europeni pe locul şase în topul celor mai sigure locuri. Analiza oficialilor de la Bruxelles s-a bazat pe percepţia locuitorilor din 75 de oraşe europene despre calitatea vieţii. -> http://www.adevarul.ro/locale/piatra_neamt/Piatra_Neamt-orasul_fara_infractori_0_338966417.html

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 18-10-2010 04:26 PM

Un loc de parcare de resedinta din Piatra Neamt costa 133 lei pt. persoanele fizice! Daca nu e cea mai mare din tara, sigur e printre primele din Romania!!!

RE: Stiri diverse - onutza - 19-10-2010 07:18 PM

Unele nici macar nu-si merita pretul. La mine, de fiecare data cand ploua se formeaza o dita mai baltoaca iar cand se retrage apa ramane un mâl de toata frumusetea, mai intra in masina. Cand te duci sa le zici de problema iti zic sec in fata: nu sunt bani. Usor usor o sa ajunga sa coste un loc 150 lei.

RE: Stiri diverse - Dj Octav - 19-10-2010 08:05 PM

Dar daca un loc e 133 lei si ei spun ca nu sunt bani ce fac cu acei bani?

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 20-10-2010 12:02 AM

voi ati vazut cate ,,functionare'' care stau de pomana sau iti vorbesc intr-un sictir uluitor sunt la Parking??? sau alti angajati??? aia au nevoie de bani pt. salarii! pai la cate parcari sunt in oras, visteria primariei ar trebui sa fie intr-un oarecare procent asigurata!
in contract scrie ca trebuie sa vina si sa-ti mature din cand in cand parcarea si sa-ti revopseasca nr. de la masina! cand le spui treaba asta, ele iti zic ca n-ai decat sa-ti faci singur aceste lucruri!
P.S. : cate locuri amenajate aiurea, in locuri in care vizibilitatea ar trebui sa fie mare..... cum isi bat joc de toate regulile de circulatie si de codul rutier.... INCREDIBIL ce se intampla in orasul asta!!!!!!

RE: Stiri diverse - ciki_cean - 20-10-2010 12:18 PM

iti revopsesc ragalia aia de numar de 2 ori pe an cred , o data dupa iarna si alta data cand reinoiesti contractul.
bani se fac cacalau ca is mii si mii de locuri de parcare x 133ron/an + ca primaria scaote ceva bani si de la cele publice cu plata.

RE: Stiri diverse - kpac - 20-10-2010 02:11 PM

se scot o gramada de bani degeaba cu locurile astea de parcare. ei nu fac nimic decat sa traga 2 linii si incaseaza suta de lei.

RE: Stiri diverse - clubbman - 20-10-2010 04:26 PM

(20-10-2010 12:02 AM)ionutz_fii Wrote:  voi ati vazut cate ,,functionare'' care stau de pomana sau iti vorbesc intr-un sictir uluitor sunt la Parking??? sau alti angajati??? aia au nevoie de bani pt. salarii! pai la cate parcari sunt in oras, visteria primariei ar trebui sa fie intr-un oarecare procent asigurata!
in contract scrie ca trebuie sa vina si sa-ti mature din cand in cand parcarea si sa-ti revopseasca nr. de la masina! cand le spui treaba asta, ele iti zic ca n-ai decat sa-ti faci singur aceste lucruri!
P.S. : cate locuri amenajate aiurea, in locuri in care vizibilitatea ar trebui sa fie mare..... cum isi bat joc de toate regulile de circulatie si de codul rutier.... INCREDIBIL ce se intampla in orasul asta!!!!!!

la parking mai sunt functionarii cum sunt da la primarie le intrece pe toate de amabilitate nici nu cred ca au auzit. iar cu locurile de parcare eu am unul ca nici portierele nu le pot deschide de strmt ce e. nu stiu exact ce dimensiuni ar trebui sa aiba ca doar masina mea nu etractor sau jeep sa incap la limita. bani la greu si servicii de ckt(scz expresia). iar in legatura cu amabilitatea ma si enervez cand ii aud pe bugetari plangandu-se ca lis-au taiat salariile cand nici jobul pe care il au nu si-l fac cum trebuie.

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 28-10-2010 11:59 PM

chestii interesante....
http://www.dailybusiness.ro/stiri-real-estate/stiri-real-estate/trei-firme-din-portofoliul-gigantului-imobiliar-avrig-35-sunt-in-insolventa-51361

RE: Stiri diverse - Andrei_nt92 - 12-11-2010 10:41 PM

Restaurant în Parcul Tineretului -> http://www.monitorulneamt.ro/stiri/?editia=20101112&pagina=1&articol=27210

Si asa era prea mare parcul...

RE: Stiri diverse - ionutz_fii - 13-11-2010 12:33 AM

ni se strica si cele mai reprezentative locuri ale orasului! astea-s afacerile lui Stefan! asta ne trebuie daca l-am ales pe el !

RE: Stiri diverse - JulianDoe - 13-11-2010 08:57 AM

o idee mai proasta nici ca se putea sa aiba cineva.
chestia ca e proasta pentru locuitorii orasului, dar e buna tare pentru cei care au produs-o...
ne laudam si noi cu un parc cochet, si il stricam si pe ala.
Gigi Stefan este cea mai mare dezamagire a mea. L-am votat, il merit....

RE: Stiri diverse - Menumorut - 13-11-2010 10:00 AM

ei spun ca terenul parcului este "fara utilitate publica"...
or sa-l distruga complet.
Dupa precedentul cu "unitatea de alimentatie publica" vor urma si altele mai mici,care vor inghiti din alei si spatiul verde,am mai vazut asta.
Chiar nu exista o limita a nesimtirii?

RE: Stiri diverse - kpac - 13-11-2010 11:32 PM

un singur parc aveam si noi si asta o sa il strice .. penibil