-= www.Piatra-Neamt.net =-  Forum nemtean
Carrefour Piatra-Neamt - Printable Version

+- -= www.Piatra-Neamt.net =- Forum nemtean (http://www.piatra-neamt.net/forum)
+-- Forum: Diverse (/forumdisplay.php?fid=29)
+--- Forum: Comert local (/forumdisplay.php?fid=105)
+--- Thread: Carrefour Piatra-Neamt (/showthread.php?tid=173)

Pages: 1 2 3 4

Carrefour Piatra-Neamt - kpac - 14-01-2008 01:27 PM

Încet, încet, Piatra Neamt devine tinta marilor magazine si lanturi comerciale. După marketurile apărute în ultimii doi ani în capitala de judet, încă unul se profilează la orizont. Carrefour cochetează cu ideea de a deschide la Piatra Neamt un hypermarket. Asta spun oficialii din Primăria Piatra Neamt, care declară că au fost contactati de companie si au purtat deja discutii în acest sens. „Cei de la Carrefour au luat legătura cu primăria, trimitînd o adresă în care mentionează că se află în intentiile lor deschiderea unui hypermarket la Piatra Neamt. Primăria Piatra Neamt caută în prezent o suprafată de teren care s-ar preta la această investitie. Există mai multe variante avute în vedere. Terenul poate fi al municipiului, dar nu este exclusă nici varianta unui teren privat. Urmează să fie identificată suprafata si să îi anuntăm pe cei de la Carrefour. Oricum, municipalitatea are toată disponibilitatea de a colabora cu Carrefour. Repet, se lucrează la identificarea unei suprafete de teren care să corespundă cerintelor lor si în momentul în care o vom afla, le vom înainta propunerea si vom putea oferi mai multe detalii“, a declarat Nicoleta Husaru, purtătorul de cuvînt al Primăriei Piatra Neamt.
Deja, în oras au apărut zvonuri cum că viitorul Carrefour va fi amplasat prin spatele dealului Pietricica (pare-se că proiectul este deja gata) sau chiar în locul Reconstructia, ce urmează a fi demolată în curînd. Dacă hypermarketul va apărea într-adevăr, ar fi al doilea pe Moldova, după cel de la Iasi, deschis anul trecut în octombrie. Tot în octombrie 2007, Carrefour a dechis un hypermarket la Cluj, iar pentru acest an a anuntat inaugurarea unor magazine noi la Bucuresti, Oradea, Arad, Pitesti, Brăila si încă unul la Iasi. Indiferent de ce va aduce viitorul, este clar că Piatra Neamt începe să fie piată de desfacere pentru marii investitori. Dacă acum doi ani tot ce aveau pietrenii la dispozitie erau cîteva supermarketuri si piata, în 2008 oferta este mult mai generoasă. Există deja Kaufland, două Plus Discount si Dedeman, sînt marketurile deja consacrate - Cosmos, Prima, Dacry - si mai urmează două mall-uri (unul privat, unul al municipalitătii). Bani să fie, că locuri de cheltuit se fac.

Sursa: http://www.monitorulneamt.ro

RE: Carrefour Piatra-Neamt - clubbman - 14-01-2008 06:10 PM

da am citit si eu dar nu cred ca sata se va intampla in viitorul f apropiat poate peste vreo 3-4 ani dar acum nu cred ca are piata atat de mare de desfacere. doar daca deschide ceva mai mic un supermarket ceva.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - kpac - 23-01-2008 01:38 AM

ar fi posibil sa deschida hipermarket . anul viitor sa il inaugureze sau asa ceva . o sa vedem pan ain vara ce se intampla . cine o sa inceapa sa construiasca

RE: Carrefour Piatra-Neamt - clubbman - 23-01-2008 09:49 AM

din ce am auzit eu se darama reconstructia si se constuieste un cartier rezidential cu mall iar la parter se va face un supermarket. din cate stiu eu carrefour nu a construit la parter de mall-uri magazine deci ce ne putem astepta sa vina e billa gima sau auchan.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - kpac - 23-01-2008 10:14 AM

auchan e tot hipermarket si are peste 10.000 metri patrati deci e scos din ecuatie :d . pai la tv viceprimarita a zis de carrefour ca s-ar fi interesat de pamant pe strada fermelor, in spate la pietricica

RE: Carrefour Piatra-Neamt - DJArnold - 23-01-2008 11:07 AM

carrefour are si supermaket nu numai hypermarket (magazin unirea bucuresti)

RE: Carrefour Piatra-Neamt - clubbman - 23-01-2008 03:06 PM

pentru anul 2008 este anuntata concurenta pentru kaufland doar REAL. de carrefour nu se stie nimic. poate se va deschide intr-un viitor qpropiat cert este ca doar real-ul s-a dovedit adevarat.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - bodokid69 - 24-01-2008 03:23 PM

totusi . mie mi-ar place un carrefour :)

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 28-01-2008 06:23 PM

carrefoul ar vrea sa deschida, dar aici depinde de mai multe lucruri
i-am intrebat pe cei de la real(prin maill) daca au de gand sa deschida ceva si pe la noi , dar au spus ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat.
era odata vorba ca spre sarata ar vrea sa construiasca un billa, dar nu am mai auzit nik
cica totusi spre sarata s-ar construi un cartier de vile si un complex comercial (asa am vazut pe net)
acum . mai stiu si eu.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 14-02-2008 10:35 AM

da, va fi carrefour vizavi de sala polivalenta.
anul asta vor incepe lucrarile.
cel putin asta sustine stefan.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - DJArnold - 14-02-2008 11:07 AM

bine ar fi : mi se pare cel mai ok hypermarket din tara, urmat de cora (ma refer la preturi, produse .)

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 14-02-2008 03:52 PM

are careva poze de la vreun carrefour din tara?
dar de la un cora , auchan , ceva.?
cat de mare este carrefour-ul? ce produse are(imbracaminte, electronice, oricum. ceva ca la selgros sau metro - ma refer la gama de produse.)?
mai stie cineva daca se va mai deschide vreun hipermarket(nu supermarket gen kaufland.)?

RE: Carrefour Piatra-Neamt - clubbman - 14-02-2008 07:37 PM

cam asa ceva dar cu diferenta ca metro si selgros sunt magazine de tip cash&carry (en gros) iar cora carrefour si auchan sunt hipermarketuri(en detail) si mult mai aspectuase(parerea mea). dar intra pe site-urile lor sunt in limba romana si fa-ti o idee. au si spatii inchiriate ce la kaufland dar mai mari si unor firme mai prestigioase(de ex. carrefour are si media galaxy)

RE: Carrefour Piatra-Neamt - celeron - 14-02-2008 09:51 PM

pai in oras inafara de kaufland si sa spunem prima care oricum nui cine stie ce.super/hypermarketuri nu avem

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 15-02-2008 11:27 AM

tocmai am primit un mail de la Real si mi-au spus ca nu au de gand sa deschida prea curand un hipermarket si la noi, dar este in perspectiva anilor viitori. cand o da Domnul!

RE: Carrefour Piatra-Neamt - kpac - 21-02-2008 01:43 PM

realul nu o sa deschida in piatra magazin . urmatorul sigur e Praktiker, si pe urma carrefour

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 15-04-2008 10:56 AM

am auzit mai multe variante , cum ca cei de la carrefour nu au de gand sa deschida un hiper la piatra neamt din cauza ca nu au teren suficient si ca o sa se orienteze pe alte zone din moldova , cum ar fi bacau si suceava(care s-a deschis deja si are si media galaxi si a angajat cam 500 de oameni cu totul)!
ce se mai aude?
este adevarat sau nu?

PS: intrebarea e pt cei care mai au vreun contact cu oameni de afaceri.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 22-04-2008 11:54 PM

am fost la inaugurarea carrefoul suceava. e imens! ai tot ce vrei, galerii, hipermarket, media galaxi si mai multe!
daca s-ar construi si la noi asa ceva.ar fi foarte fain! acolo lucreaza cam vreo 1500-2000 de oameni(cel putin asa mi-a spus cineva de acolo)!

RE: Carrefour Piatra-Neamt - AndreiNedelcu - 23-04-2008 08:29 AM

Carrefour - un fel de metro numai ca se vinde cu amanuntul si la intrare ai magazine de "firmake" .

RE: Carrefour Piatra-Neamt - DJArnold - 23-04-2008 08:49 AM

Carrefour e carrefour : nu poti compara.
Eu imi fac cumparaturile in Bucuresti de 4 ani la ei si sunt super multumit.
Cu siguranta vor veni si in Piatra-Neamt in urmatorii ani.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - valina - 12-05-2008 11:46 PM

pe cand unul si la noi? se tot vorbeste, insa nimic concret.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 12-05-2008 11:52 PM

e vorba de teren aici.
trebuie o suprafata mare.
la noi nu exista suprafete mari, iar pe deasupra mai e nevoie si de utilitati, ceea ce la noi nu prea exista la iesiri din oras.
investitorii vor mura-n-gura!

RE: Carrefour Piatra-Neamt - clubbman - 13-05-2008 10:28 AM

da e adevarat ca un hipermarket cum e carrefour-ul are nevoie de spatiu mare dar il vrea si in interiorul orasului ca asa exista spatii inspre savinesti sau izvoare calea romanului dar cati dintre voi a-ti merge la carrefour pana acolo?si sa stii ionutz ca utilitatile nu sunt o problema pentru asa investitor se descurca el problema cea mare e de amplasament. in viitorul apropiat nu prea cred ca se va ridica vreun complex de asa mari dimensiuni in piatra neamt.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 13-05-2008 11:25 AM

clubbman Wrote:da e adevarat ca un hipermarket cum e carrefour-ul are nevoie de spatiu mare dar il vrea si in interiorul orasului ca asa exista spatii inspre savinesti sau izvoare calea romanului dar cati dintre voi a-ti merge la carrefour pana acolo?si sa stii ionutz ca utilitatile nu sunt o problema pentru asa investitor se descurca el problema cea mare e de amplasament. in viitorul apropiat nu prea cred ca se va ridica vreun complex de asa mari dimensiuni in piatra neamt.

------------
asta asa e!
intr-adevar, din surse 100% sigure, carrefour nu va deschide in urmatorii 10-15 ani nici un fel de hipermarket in piatra neamt.
a fost , din pacate, o aburire ordinara a unor functionari din primarie care i-au mintit si pe conducatorii primariei pentru a arunca o afirmatie, ca apoi sa spuna ca de fapt astia ne mint si sa alegem pe altii.
pe calea romanului ar merge foarte multi, ca nu e la 20km, dar am impresia ca astia vor terenuri mocca, ca la Sv., unde au luat terenul de la o fabrica daramata care se afla in proprietatea primariei.
nu de pomana au astia de la carrefour probleme in franta si in alte tari din uniune! astia se tin de excrocherii! dar au mare succes.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 24-06-2008 12:28 PM

se pare ca promisiunea de carrefour in piatra neamt a fost o gogoasa politica
nu-mi dau seama la ce s-au gandit pd-l-istii cand au aruncat chestia asta pe posturile tv si in ziare
PACAT!

RE: Carrefour Piatra-Neamt - kpac - 25-06-2008 12:03 PM

de unde stii tu lucrul asta ? . nu trebuie sa faca primaria promisiune . ci sa vin afirma cu intentie

RE: Carrefour Piatra-Neamt - Dan28 - 19-07-2008 09:19 AM

Ionutz_fii.ma da` ce le shtii tu pe toate mah.si de unde ai tu surse 100% sigure ca nu se va deschide pana la urma carrefour in piatra neamt? ei fi tu Dumnezeu cred sau vreun trimis al Lui de le shtii tu pe toate.eu zic altceva: ce ati auzit,ati auzit bine.Carrefour va deschide la anul in Noiembrie sau Decembrie.nu mai tot vorbiti fara sa shtiti ce vorbiti.cat despre tine.daca tot stii totul, despre mine ce stii? Ia zi! Unde crezi tu ca lucrez eu si ce salar am? Hai sa te vedem.:)))) Stii care-i faza? N-ai cu cine frate, n-ai cu cine.:)))) Praf! :)))

RE: Carrefour Piatra-Neamt - DJArnold - 19-07-2008 10:57 AM

Chiar aseara am auzit si eu de la un prieten aceeasi chestie : ca se va deschide in viitorul apropiat Carrefour in Piatra-Neamt. Ar fi un lucru excelent pentru oras : vor trebui sa umble serios la preturi cei de la Kauffland. Eu din Bucuresti numai de la Carrefour imi faceam cumparaturi ca mi se pareau cele mai corecte preturi + cel mai complet hypermarket.
E ciudat ca in Romania abia asteptam sa se deschida un hyper-market si in Elvetia de ex. nu au voie sa deschida nici un magazin : au lanturile lor de magazine autohtone Coop & Migros.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - JulianDoe - 19-07-2008 02:23 PM

o sursa , ceva ?
dati mai multe detalii ca azi vreau sa fiu bucuros :)

pe de alta parte, daca au magazin intr-un oras de toata jena cum suceavA, nu vad de ce nu ar deschide unul si la noi.

RE: Carrefour Piatra-Neamt - ionutz_fii - 19-07-2008 11:52 PM

Dan28 Wrote:Ionutz_fii.ma da` ce le shtii tu pe toate mah.si de unde ai tu surse 100% sigure ca nu se va deschide pana la urma carrefour in piatra neamt? ei fi tu Dumnezeu cred sau vreun trimis al Lui de le shtii tu pe toate.eu zic altceva: ce ati auzit,ati auzit bine.Carrefour va deschide la anul in Noiembrie sau Decembrie.nu mai tot vorbiti fara sa shtiti ce vorbiti.cat despre tine.daca tot stii totul, despre mine ce stii? Ia zi! Unde crezi tu ca lucrez eu si ce salar am? Hai sa te vedem.:)))) Stii care-i faza? N-ai cu cine frate, n-ai cu cine.:)))) Praf! :)))

-------
nu te inteleg!
ai vreo problema , sau ce?
eu am sursele mele, de la SV, daca tu ai altceva, n-ai decat sa ma contrazici!
apari dupa o luna?
problema e ca la tine nu ai cu ce.si cu cine.
eu am spus ce am auzit, asa ca.:eusa_whistle:

P.S. : toata lumea aude din surse, pana la urma nu sare nimeni cu nimic concret, oficial 100%, in mass-media!