-= www.Piatra-Neamt.net =- Forum nemtean

Full Version: Lacul cuiejdel
You're currently viewing a stripped down version of our content. View the full version with proper formatting.
Lacul Cuiejdel ar putea deveni cel mai important punct de atracţie din judeţ.
Lacul Cuiejdel sau Lacul Crucii este amplasat în Munţii Stânişoarei, în bazinul superior al râului Cuiejdi, respectiv, pe cursul mijlociu al Cuiejdelului, afluent de stânga al Cuiejdiului, aproape 21 de kilometri de Piatra Neamt. Lacul are o lungime de 1 kilometru, se întinde pe o suprafaţă de 12,2 hectare şi are o adâncime maximă de 16 metri. Alunecările de teren de mari dimensiuni au fost cele care au dus la la formarea unui baraj natural care a blocat întreaga vale determinând acumularea unei mari cantităţi de apă.
Cauzele care au condus la declanşarea acumulării sunt multiple, atât naturale, abundenţa precipitaţiilor din anumite perioade, o mişcare tectonică începută în 1978, cutremurul din anul 1990 care a înregistrat 5,4 grade pe scara Richter, cât si antropice, construirea unui drum forestier în zonă, care a fost ulterior distrus de alunecările de teren respective. Complexitatea surpărilor şi alunecărilor de teren a făcut ca în aval de lacul mare să se formeze încă patru lacuri mai mici, cu suprafaţă de câteva sute de metri pătraţi. eu unul nu am fost inca acolo dar am auzit ce e f frumos.
Ai furat din Realitatea :)
Am fost de cateva ori acolo la cort si pescuit .e foarte misto zona .chiar se merita. Accesul era mai greioi in trecut dar am inteles ca se poate ajunge cu masina prin Baltatesti sau asa ceva.
Seamana mult cu Lacul Rosu de la acei copaci ramasi in apa.
O sa caut niste poze cu Lacul .sper sa le gasesc
Poze?
am auzit si eu ca se poate ajunge cu masina dar drumul e extraordinar de rau. poate cu un jeep sau au aro . un offroad.pe la cracaoani prin cracaul negru.
Pozele is facute cu vreo 4 ani in urma si din cate stiu nu-s facute cu un aparat digital ci cu unul din ala vechi cu film apoi au fost scanate .
Am un prieten care e padurar chiar acolo la Ciuejdel. O sa incerc sa aflu mai multe detalii de la el si poate chiar pot sa obtin niste poze mai noi si calitate.
arata bine poate la anul am sa merg si eu acolo sa vad cum e. oare se poate face si baie?
niste prieteni mi-au zis ca e si nisip.
mda . poate ajunge si asta un obiectiv important in zona . e ceva natural foarte frumos . daca ar face drumul ar fi super tare
am gas si eu niste poze de la cuiejdel de pe un site. mie mi se pare ca are potential trebuie doar gasit un investitor.
ce parere aveti?
da . foarte frumos locul . eu nu am fost acolo pana acum . dar cand o sa am ocazia sigur o sa merg
Frumusel lacul dar copacii aia uscati nu'mi prea plac.
pai tocmai aia is miezu acolo . ca si la lacul rosu` ;)
grazny Wrote:Frumusel lacul dar copacii aia uscati nu'mi prea plac.

probabil tu voiai sa fie copaci verzi in apa nu ?
:lol:
oricum e f frumos acolo si cred ca acei copaci ii confera ceva unic care il particularizeaza de celelalte lacuri din tara. ganditi-va ca avem deja in zona 2 lacuri formate prin baraj natural. se poate exploata cumva si acest lucru pentru a pune piatra neamtul pe harta turistica a Roamniei

mi_achi

http://www.imagini.neamt.ro/details.php?image_id=2065

locul merita vizitat, se poate ajunge si prin Garcina cu masina . o vreme. pana la o stana si apoi drumul trebuie continuat cu piciorul, peste 2 dealuri sau, mai nou am vazut, cu ATV-ul.
Am fost la pescuit marti. Am plecat pe la 4 .4 fara din Piatra Neamt si pana in 5 eram la lac. (cam o ora - o ora si 15-20 minute se face pana la lac) Am mers prin Bodesti-Cracaoani-Magazia (din Piatra-Neamt spre Tg.Neamt in localitatea Cracaoani se face la stanga pana in satul Magazia; Din centru se face iar la stanga spre satul Cracaul-Negru si aproape la iesire din sat se face iar la stanga dar la al 2-lea pod este un indicator mic (Spre Lac) si se merge 4 km prin padure. Drumul este bun prin padure mai stricat e prin Magazia si Cracaoani (foarte multe gropi). Din Cracaoani sunt circa 10 km pana la lac); Am mers cu o Dacia papuc si nu am avut probleme. Zona ca deobicei super misto. Peste am prins ceva dar de marimi cam mici (prinsese cineva si peste la 1 KG). Se da la mamaliga, vierme, rama, pufulete. A fost bine ca a tras toata ziua deci nu m-am plictisit deloc.

P.S. : semnal la telefon nu este (nici Orange nici Cosmote si cred ca nici Vodafone) - deci merita sa ve deconectati pentru 1-2-3 zile :)
cat costa ziua de pescuit la Cuiejdel? Sau trebuie sa ai permis de la asociatia vanatorilor si pescarilor?
Se poate sa mergi cu cortul si sa ramai peste noapte, sa zicem ca faci un weekend acolo?
Mersi frumos!
de mers cu cortul si sa ramai se poate. si chiar este recomandat. de pescuit nush. cred ca e cu permis.
ptr cine nu stie unde se afla lacul:
e destul de departe de "civilizatie" :D (e de mers pe drum comunal)
daca are cineva detalii cati km sunt exact de la PN pana acolo si cum e drumul (stare) sa nu se sfiiasca sa posteze.
Se poate sta la cort, se poate da la peste : sunt multi Cracaoani care dau la peste acolo si nu cred ca platesc vreo taxa.
In total cred ca sunt in jur de 50-60 Km : maxim o ora de mers cu masina. Am postat mai sus cum se ajunge exact.
am vz ce ai scris mai sus. pe mine ma interesa si drumu prin Garcina, Cuejdi . Cuejdel .Ala prin Cracaoani - daca se paote ajunge cu masina chiar langa lac , si daca drumu e asfaltat?
Nu se poate ajunge prin Garcina-Cuejdi .doar cu un 4x4 poate.
Celalat e asfaltat doar pana in Cracaoani (e drumul ce duce spre Tg.Neamt) dupa care e drum de tara. Da se ajunge chiar langa lac .
Ce bine ca m-ati prins aici :)) Deci prin Cracaoani se poate ajunge . cum zice dijei . cu masina . drumul prin Garcina . se poate ajunge si pe acolo, dar pe jos :D Va duceti in Garcina . apoi in Cuejdi si apoi continuati drumul pana iesiti din Cuejdi (si intrat in padure, drum forestier). Tineti tot inainte . la un moment dat se bifurca drumurile . mergeti pe drumul din stanga si apoi tineti drumul principal . mergeti cativa KM ( se poate merge cu masina) dar la un moment dat trebuie sa fiti atenti ca lacu e jos (drumu fiind sus pe un deal). E usor de gasit . eventual intrebati in garcina sau cuejdi pe cineva ca e IMPOSIBIL sa nu stie drumul. Ah . daca va duceti cu masina . trebuie s-o lasati sus . pe drum . si voi sa stati jos (si e ceva distanta) deci nu e recomandat (ca mai dispar unele chestii din masina :D)
o sa merg si eu acolo ca m-ati facut curios
Hop si eu... Eu am fost acolo de multe ori dar prin Cueji prin padure am lasat masina si dupa o plimbare pana acolo... e un loc minunat... am inconjurat lacul si a durat cam o ora mers lejer... e un loc linistit si numai bun de incarcat baterii... fara stres fara nimic din civilizatie... asa cum era candva... mersul prin padure e o adevarata aventura... padurea deasa... vremuri frumoase... mergeti acolo ca se merita...
Si va spun ca am aflat de el in anul 2003 cand invatam la geografie dar am reusit sa ajung pentru prima data abia in 2007Smiling. Norocul meu a fost acela ca am avut profesori ff buni si au stiut sa ne invete frumusetile judetului si ale tari...
August 2009- era mai mare fotografia numai ca spatiul e limitat Happy
Proiectul Mătieş - Gîrcina - CJ Neamţ: Restaurant, terenuri de sport, cazare, bază de agrement
http://ziarulceahlaul.ro/local03.php
Reference URL's